Jälleen kaksi huippupelaajaa on ilmoittanut jättävänsä Yhdysvaltain avoimen tennisturnauksen väliin.

YhdysvaltalainenReilly Opelkaon ilmoittanut jättävänsä Yhdysvaltain avoimen tennisturnauksen väliin. Mies on ollut jo pitkään kovan onnen soturi, sillä hän on ollut sivussa pelikentiltä jo elokuusta 2022 alkaen loukkaantumisista johtuen.

KiinalainenZhang Shuaijää puolestaan naisten turnauksesta sivuun. WTA-maailmanlistalla sijalla 48 oleva Zhang ei ole ilmoittanut syytä vetäytymiselleen.

Opelkan tilalle miesten turnaukseen nostetaan argentiinalainenJuan Manuel Cerundoloja yhdysvaltalainenCaroline Dolehidekorvaa Zhangin naisten turnauksessa.

Turnaus sai jo aiemmin huonoja uutisia, kun australialainenNick Kyrgiosja espanjalainenPablo Carreno Bustailmoittivat jo aikaisemmin vetäytymisestään turnauksesta.

Lue myös:Emil Ruusuvuori paukautti todellisen jättiyllätyksen Cincinnatti Masters -turnauksessa

LUE MYÖS: Kultaleijonan unelma murskaantui tylysti – ”Tunsin vihaa” (Siniviiva.fi)