KHL tiedotti tiistaina, ettei Jokerit jatka enää ensi kaudella sarjassa.
Myöhemmin asian vahvistiYlellemyös seuran toimitusjohtaja Sami Kauhanen. Hän oli sanoissaan varsin niukka.
– Tässä vaiheessa asiaa ei pysty enempää avaamaan. Teemme taustalla paljon töitä, jotta pystyisimme kertomaan jatkosuunnitelmista mahdollisimman pian. Se on vienyt valitettavan kauan ja vie vielä hetken, mutta heti kun pystymme kertomaan lisää, teemme sen varmasti, Kauhanen sanoiYlelle.
Myöhemmin Jokerit julkaisi verkkosivuillaan myös virallisen tiedotteen, missä se vahvisti jättävänsä KHL:n. Myös seuran virallinen tiedote oli varsin niukkasanainen.
– Jokerit on tehnyt päätöksen, ettei seura jatka pelaamista KHL:ssä. Jari Kurri jättää samalla paikkansa KHL:n hallituksessa. Muista Jokereiden tulevaisuuteen liittyvistä asioista tiedotetaan mahdollisimman pian, seura kirjoitti tiedotteessaan.
Jokerit jätti SM-liigan kauden 2013-2014 jälkeen ja siirtyi pelaamaan KHL:ään syksyllä 2014.
Lue myös:Jari Kurri erosi KHL:n johtotehtävistä
Lue myös:Nyt se on myös virallisesti vahvistettu: Jokerit jätti KHL:n