Taitoluistelijat kilpailevat viimeisistä tarjolla olevista olympiapaikoista 27.-30. syyskuuta Nebelhorn Trophyssa, Saksan Oberstdorfissa. Suomen Taitoluisteluliiton liittohallitus on vahvistanut Suomen joukkueen.
Naisissa Suomea edustaa Viveca Lindfors, miehissä Valtter Virtanen. Jäätanssiin osallistuvat Cecilia Törn ja Jussiville Partanen, varalla ovat Juulia Turkkila ja Matthias Versluis.
Taitoluisteluliitto kertoo tiedotteessaan, että luistelijat nimettiin kilpailuun elokuussa annettujen näyttöjen perusteella. Suomea kevään MM-kilpailuissa edustanut Emmi Peltonen oli näyttöleirin aikana sairaana. Peltonen voidaan nimetä varalle, mikäli hän antaa tarvittavat näytöt myöhemmin järjestetyssä näyttötilaisuudessa.
Nebelhorn Trophyssa on tarjolla kuusi maapaikkaa sekä naisten että miesten sarjoihin, viisi paikkaa jäätanssiin ja neljä paikkaa pariluisteluun.
Oberstdorfissa mahdollisesti hankittu olympiapaikka ei ole vielä henkilökohtainen, vaan vasta maalle osoitettu paikka. Yhteensä olympialaisissa kilpailee 30 naista ja miestä, 16 pariluisteluparia ja 20 jäätanssiparia. Valtaosa maapaikoista jaettiin Helsingin MM-kilpailuissa viime keväänä. Talviolympialaiset järjestetään Etelä-Korean Pyeongchangissa helmikuussa.
































