Suomen joukkue on valmiina taistelemaan hyvistä sijoituksista vammaishiihdon MM-kilpailuihin Yhdysvaltain Cablessa Wisconsinissa.

Kilpailut alkavat lauantaina ampumahiihdon pikakilpailulla, jossa mukana ovat Maija Järvelä ja Juha Härkönen.

Joukkue saapui Cableen keskiviikkona, ja Suomesta tulleet ovat totutelleet kahdeksan tunnin aikaeroon.

– Kauden kovimmat kilpailut ovat edessä. Viimeiset päivät ja kilpailujen aika olisi tärkeä pysyä terveenä, päävalmentaja Toni Myllylä sanoo.

– Vertailupohjana tällä kaudella on Vuokatin maailmancup joulukuulta. Mikäli jokainen urheilija on mennyt eteenpäin Vuokatista, ja se näkyy tuloksissa, voimme olla tyytyväisiä. Se tarkoittaisi, että niitä mitalejakin olisi mukana sitten kotimatkalla, Toni Myllylä jatkaa.

Yksi mitaleille mielivistä on paralympiamitalisti Ilkka Tuomisto, joka on aloittanut sopeutumisen aikaeroon jo kotona siirtämällä hieman kelloa.

– Kahdeksan tunnin aikaeron sopeutumisen tekee aina myös oman rasituksen keholle. Vaikea joulukuu on vaihtunut lupaavampaan tammikuuhun, joten sairastelut tuntuvat olevan voitettu.

– Uskon vahvasti, että pystyn hyviä kilpailuja täällä hiihtämään, vaikka kunto ei ihan paras mahdollinen vielä ole. Päiväkohtaiset erot ovat kuitenkin suuria, kuinka suksi kulkee. Sunnuntaina laitetaan miestä tiukalle eikä anneta yhtään periksi vaan lähdetään taistelemaan hyvistä sijoituksista vapaalla, Tuomisto sanoo.

Kelkkahiihtäjä Sini Pyy siirtyi Cableen Coloradon kautta. Pyy oli Coloradossa kolmisen viikkoa treenaamassa Sotshissa tapaamansa valmentajan kanssa.

– Kävin myös hakemassa kokemusta USA:n mestaruuskilpailuista Soldiers Hollowista Utahin puolelta. Leiri meni todella hyvin. Onnistuneiden harjoitusten lisäksi opin paljon lajistani ja sain monta hyödyllistä kontaktia tulevaisuuden varalle, Pyy kertoo.

Hän tykkää MM-laduista, joita kehuu melko teknisiksi ja sopivan vaativiksi.

– Sunnuntain pitkällä matkalla olen innokkaana lähdössä starttiviivalle. Toivon, että pystyn urani parhaisiin suorituksiin ja tällä hetkellä tuntuu, että edellytykset tavoitteeni täyttymiseen on.

– Huomenna isäni ja veljeni tulevat myös paikan päälle kannustamaan, mikä tuo varmasti positiivista virettä tekemisiini, onhan perhettä tullut jo ikävä kolmen viikon aikana, Pyy sanoo.

Lähde: Hiihtoliitto

LUE MYÖS: Nooralotta Nezirin suusta hurjaa tekstiä EM-kisojen jälkeen (UrheiluAreena.fi)