Hämeenlinnan Pallokerhon naisten lentopalloliigaan valmistautuvan joukkueen keskipelaajaosasto sai kovan luokan vahvistuksen, kun viime kaudella Espanjan pääsarjassa Harossa pelannut amerikkalainen Queen Nzenwa pääsi sopimukseen seuran kanssa ensi kaudesta.
187-senttinen ja 24-vuotias Nzenwa on syntynyt Nigeriassa Lagosissa, josta hän muutti USA:han Baltimoreen vuonna 1999. Opiskeluaikoinaan keskipelaaja edusti Kentuckyn yliopistoa. Kovapomppuisen ja -iskuisen pelaajan urheilutaustaan lukeutuvat myös jalkapallo ja yleisurheilu, jonka parista valmentaja houkutteli hänet lentopalloon.
– Pelasin jalkapalloa sekä keskikentällä että maalivahtina. Yleisurheiluvalmentajani puolestaan valmensi myös lentopalloa, ja hän houkutteli minut mukaan lajin pariin. Aluksi osasin ainoastaan torjua,mutta kovalla harjoittelulla muutkin osa-alueet alkoivat toimia, Kerhon kuningatar juttelee.
Queen matkusti Hämeenlinnaan alkuviikosta try-outille, joka oli varmasti kaikkien aikojen lyhyimpiä.
– Kymmenen minuuttia se kesti, myhäilee HPK:n toiminnanjohtaja Ville Kalliomäki tyytyväisenä.
Nzenwa on päässyt hyvin mukaan Dirk Sauermannin joukkueeseen.
– Valmentaja puskee pelaajia eteenpäin ja ihan äärirajoille asti. Pidän siitä. Dirk on valmentaja, joka tietää mitä tekee, tuorein
































