Suomi teki palloiluhistoriaa lauantaina, kun se Suomen miesten lentopallomaajoukkue saavutti EM-pronssia.
Suomi kaatoi aiemmin puolivälierässä kivikovan Italian, taipui Ranskalle välierässä ja voitti nyt pronssipelissä Slovenian.
Suomen EM-kultasankari Veikka Lindqvist yritti jäsennellä omia ajatuksiaan ottelun jälkeen. Hänen mukaansa EM-pronssilla voi olla hyvin kauaskantoisia vaikutuksia.
– Nyt juniorit ovat nähneet paljon meidän pelejä ja toivottavasti sitä kautta saadaan paljon lisää harrastajia lajin pariin, Lindqvist sanoi Atleetin haastattelussa.
– Nyt ymmärretään se, että lentopallossa on mahdollista päästä todella kovalle tasolle, Lindqvist jatkoi.
Suomen joukkueen runko on edelleen aika nuori.
– Toivottavasti nämä ovat nyt niitä ensiaskeleita ja tulevaisuudessa jahdataan lisää tällaisia saavutuksia, Lindqvist toivoi.
Lentopallo on äärimmäisen kilpailtu laji maailmalla. Ei ole yhtään liioiteltua sanoa, että EM-pronssi on Suomen kautta aikain kovin palloilusaavutus.

































