Video: Sportivo TV

Isack Hadjar oli joutunut jättämään väliin Hollannin, Italian ja Espanjan GP:t kesätauolla saamansa rannemurtuman vuoksi.

Bakussa ranskalainen palasi viimein Red Bull RB22 rattiin – ja paluu onnistui tuloksellisesti lähes täydellisesti.

Hadjar ylitti maaliviivan kolmantena George Russellin ja tallikaverinsa Max Verstappenin jälkeen.

Red Bullin tallipäällikkö Laurent Mekies oli erittäin vaikuttunut nuoren kuljettajansa suorituksesta.

– Se, mitä Isack teki tänä viikonloppuna, oli erinomaista. Todella erinomaista, Mekies sanoi.

Red Bull ei halunnut ottaa riskiä

Red Bull oli Hadjarin kuntoutumisen aikana tehnyt selväksi, ettei kuljettajaa haluttu palauttaa auton rattiin liian aikaisin.

Mekiesin mukaan tavoitteena oli odottaa siihen asti, että Hadjar olisi jälleen täysin ajokuntoinen.

– Kaikkein tärkeintä oli aluksi se, että hän tunsi olonsa heti hyväksi autossa eikä tuntenut kipua.

Mekies kertoi Red Bullin pitäneen tästä periaatteesta kiinni koko Hadjarin kuntoutumisen ajan.

– Joka kerta, kun tapasimme viime viikkojen aikana, sanoimme odottavamme siihen asti, että Isack pystyy palaamaan sataprosenttisessa kunnossa. Se oli meille tärkeintä.

Bakussa tämä tavoite toteutui.

– Hän meni autoon eikä tuntenut lainkaan kipua.

Hadjar itse kuvaili rannettaan kilpailun jälkeen hieman tunnottomaksi, mutta varsinaisista kivuista hän ei kuitenkaan Bakussa kärsinyt.

LUE MYÖS: Vankilasta vapautunut ex-kiekkoilija avautui uudesta elämästään – toimii nyt Kittilässä kiinteistönhoitajana (UrheiluAreena.fi)