Lauri Markkanen esiintyi ensimmäisessä koripalloliiga NBA:n harjoitusottelussaan sunnuntaina. Selkävaivoistaan toipuneella Markkasella oli tuskainen heittoilta.

Markkanen sai yhdeksästä pelitilanneyrityksestään sisään vain yhden. Hän heitti kaikki kuusi kolmostaan ohi.

Chicagon päävalmentaja Fred Hoiberg kannusti suomalaistulokasta vaisusta iltapuhteesta huolimatta.

– Haluamme hänen olevan aggressiivinen. Kun hän on vapaana niin haluamme hänen heittävän. Hän on yksi tämän joukkueen parhaista heittäjistä, Hoiberg sanoi Chicago Sun-Times -lehdessä.

Markkanen ei itsekään masentunut.

– Minulta ei puutu itseluottamusta. Heitot eivät uponneet sunnuntaina, mutta palaan vain harjoitushallille. En ole huolissani, Markkanen totesi.

Markkanen heitti ottelussa neljä pistettä, nappasi kolme levypalloa ja syötti yhden korin.

– Suosikkini Laurin otteluista kesäliigassa oli se, jossa hän heitti 10 kertaa. Hän ei saanut yhtään sisään, mutta jatkoi heittämistä. Seuraavassa ottelussa hän pelasi loistavasti ja upotti heittoja, Hoiberg jatkoi.

Markkanen pelasi 15 minuuttia, mikä oli sen verran kuin Hoiberg oli ennen ottelua kaavaillutkin. Kotihallissaan esiintynyt Chicago hävisi New Orleans Pelicansille 95-108.

Markkanen pelasi sekä nelos- että vitospaikoilla. Sentterinä hän joutui New Orleansin DeMarcus Cousinsia vastaan.

– En edes tajunnut, että Cousins on noin vahva. Tuo osoitti, että minun pitää työstää muutamia asioita. Tämä oli hyvä oppitunti, Markkanen mietiskeli.

Chicagolla on jäljellä vielä kaksi harjoitusottelua. Bulls aloittaa runkosarjaurakkansa 19. lokakuuta Toronto Raptorsin parketilla.

https://twitter.com/chicagobulls/status/917203095163232257

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)