Sportivo TV

Paraguayn MM-ralli alkoi perjantain iltapäivän lenkin osalta Hyundain komennossa, kun Adrien Fourmaux pudotteli kovan pohja-ajan pöytään.

Fourmaux peittosi Toyotan Elfyn Evansin 3,5 sekunnilla ja Toyotan Sami Pajarin 5,9 sekunnilla.

– Minulta hyvä erikoiskoe, olen varsin tyytyväinen. Yritin hallita kokonaisuutta koko lenkin ajan. Täällä on niin paljon hyppyjä ja painanteita, ja pohjapanssari saa jatkuvasti iskuja. Seuraava erikoiskoe on tasaisempi. Pitää löytää oikea tasapaino sen välillä, kuinka kovaa voi hyökätä ja kuinka paljon autoa täytyy säästellä. Se kuuluu peliin, Fourmaux sanoi pätkän maalissa.

Pajarilla oli vielä aamupäivän aikana teknisiä ongelmia, mutta nyt Pajari jakoi huojentavan viestin.

– Minulta todella puhdas erikoiskoe. Vauhdin sovittaminen tilanteeseen on vaikeaa. Emme tietenkään aja aivan täysillä, mutta aamupäivän kaikkien ongelmien jälkeen minun pitää olla joissakin paikoissa järkevä, Pajari sanoi.

Oliko mitään teknisiä ongelmia?

– Ne saatiin jo korjattua. Nyt kyse on vain ajamisesta, Pajari sanoi.

Rallin kokonaistilanteen kärjessä jatkaa kuitenkin edelleen Hyundain Hayden Paddon. Hän on jättänyt Evansin 22,2 sekunnin päähän.

Fordin Josh McErlean putosi nyt kolmanneksi. Hän on jäänyt kärjestä 27 sekuntia.

Pajari jatkaa edelleen neljäntenä. Suomalainen on jäänyt kärjestä 31,1 sekuntia.

Paraguayn MM-rallissa ajetaan perjantaina vielä kolme erikoiskoetta. Kilpailu päättyy sunnuntaina.

Paraguayn MM-rallin tilanne EK5/22 jälkeen:

SijaKuljettajaAutoAika / Ero
1Hayden PaddonHyundai i20 N Rally158.23,3
2Elfyn EvansToyota GR Yaris Rally1+22,2
3Josh McErleanFord Puma Rally1+27,0
4Sami PajariToyota GR Yaris Rally1+31,1
5Adrien FourmauxHyundai i20 N Rally1+1.36,0
6Oliver SolbergToyota GR Yaris Rally1+4.03,8

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)