Aston Villa tavoittelee yhtä kesän näyttävimmistä hankinnoistaan. Birminghamilaisseuran kerrotaan korottaneen tarjoustaan AC Milanin Rafael Leaosta yrittäessään päihittää Galatasarayn kilpailussa portugalilaistähdestä.
Villa on kokenut kesän aikana valtavan pelaajamyllerryksen. PSR-taloussääntöjen kanssa tasapainoillut seura on joutunut luopumaan useista avainpelaajistaan, vaikka se onnistui varmistamaan paikkansa Mestarien liigassa.
Morgan Rogers, Ezri Konsa ja Youri Tielemans on jo myyty, ja myös Ollie Watkinsin sekä Emiliano Martinezin lähdöistä on sovittu.
Samalla Unai Emerylle on kuitenkin vapautunut merkittävästi liikkumavaraa siirtomarkkinoilla.
Siirtoasiantuntija Fabrizio Romanon mukaan AC Milan ja Galatasaray ovat saavuttaneet suullisen sopimuksen 45 miljoonan euron Leaon siirtopaketista, jonka päälle tulisivat mahdolliset bonukset.
Seurojen oli määrä jatkaa yksityiskohdista neuvottelemista torstaina.
Ratkaiseva päätös on kuitenkin Leaon käsissä.
Romanon mukaan hyökkääjän täytyy päättää, hyväksyykö hän Galatasarayn tarjoaman mahdollisuuden vai odottaako hän Aston Villan liikettä.
Juuri tähän saumaan Villa yrittää nyt iskeä korottamalla omaa tarjoustaan.






























