Koripallon NBA:ssa Memphis Grizzliesissä pelaava Ja Morant loukkaantui maanantain ottelussa, jossa hänen joukkueensa kohtasi Brooklyn Netsin.

Morant yritti torjua vastustajan heiton, ja hän onnistui nyrjäyttämään nilkkansa tullessaan alas parketille. Tähtipelaaja ei pystynyt kävelemään kentän laidalle, ja hänet vietiinkin hoidettavaksi pyörätuolilla.

Avausjaksolla itseään loukannut Morant ei enää palannut kentälle, mutta hän seurasi ottelun loppuun joukkueensa vaihtopenkillä.

Morant ehti tehdä ottelussa seitsemän pistettä. Viime kaudella NBA:n parhaaksi tulokkaaksi valittu jenkki iski Memphisin kauden avausottelussa huimat 44 pistettä, ja myös toisessa ottelussa tahti pysyi loistavana, kun Morant saalisti 28 pistettä.

Morantin Memphis voitti Brooklynin 116-111.

LUE MYÖS: Nooralotta Nezirin suusta hurjaa tekstiä EM-kisojen jälkeen (UrheiluAreena.fi)