
Miesten Korisliigan Tampereen Pyrintö tiedotto, että se on tehnyt sopimuksen kolmannen amerikkalaispelaajan, 23-vuotiaanSekou Syllan, kanssa. Sylla on pieni laitahyökkääjä, joka viihtyy kuitenkin myös hyvin painimassa korin alla. Sylla on kotoisin Yhdysvaltain New Yorkin osavaltion New Yorkin Brooklynista.
Yhdysvaltalainen laitahyökkääjäSekou Syllapelasi kaksi ensimmäistä vuottaan NCAA2-tasolla Saint Rosen joukkueessa. Kaudella 2019–20 hän pussitti 21,9 pistettä ja otti 11,9 levypalloa ottelua kohden.
Saint Rosen jälkeen Sylla siirtyi Nova South Easterniin, Floridaan NCAA2 D -tason yliopistoon. Koronan jälkeinen kausi 2021–22 oli Syllalle varsin menestyksekäs 22,4 pisteellä sekä 10,4 levypallolla ottelua kohden.
Syllan taidot tunnustettiin myös DII Player of the Year -, D2CCA South Region Player of the Year – ja SSC Player of the Year and SSC Newcomer of the Year -palkinnoilla kauden 2021-22 päätteeksi.
Viimeisen yliopistokautensa 2022–23 hän pelasi NCAA 1D -divisioonan Towsonin yliopistossa Marylandissa tehoin 5,9 pistettä sekä 4,4 levypalloa per ottelu. Yliopistouransa jälkeen hän siirtyi välittömästi huhtikuussa 2023 Australian NBL1 -sarjaan NW Tasmanian joukkueeseen.
16 pelatun ottelun jälkeen Sylla on tilastoinut 22,4 pistettä sekä 11,9 levypalloa ja 2,0 syöttöä ottelua kohden. Australian sarjan päätyttyä hän on valmis saapumaan Tampereelle elokuun loppupuolella.
Pyrinnön valmentakaksikkoMiikka SopanenjaTero Vaselluskoo, että Sylla tuo tarvittavaa kovuutta post-pelaamiseen ja hän on hyvä leikkaamaan korille. Lisäksi hän on erittäin vahva pelaaja. Puolustuksellisesti hän on tottunut puolustamaan eri pelipaikkojen pelaajia.
Lue myös:Suomen joukkueelle upea finaalivoitto – ”Ennen kaikkea haettiin voitto yhdessä”