Espanjan koripallon pääsarja alkaa tänä viikonloppuna.

Espanjan pääsarjaparketeilla nähdään tänä vuonna kaksi suomalaista: Sasu Salin ja Petteri Koponen. Lisäksi Roope Ahonen pelaa Espanjassa, mutta hän pelaa maan kakkostasolla.

Koponen edustaa Barcelonaa, johon kohdistuu aina isot odotukset. Koponen on joukkueen tärkeimpiä pelaajia, eikä hänen asemansa ole horjunut, vaikka seura onkin vahvistunut kesän aikana.

– Seura ilmoitti minulle jo aikaisessa vaiheessa, että luottoa löytyy ja he olivat tyytyväisiä viime kauteen, Koponen kertoi Koripalloliiton tiedotteessa.

Barcelona tulee esittämään hyvin erilaista koripalloa kuin viime kaudella, sillä Georgios Bartzokas jätti päävalmentajan paikkansa, ja hänen tilalleen astui Sito Alonso.

– Peli on nyt hyvin erilaista kuin viime kaudella. Erilaisia settejä ja optioita on paljon ja vähän aikaa menee niiden opettelussa. Tässä on vielä vähän hukassa.

-Pelaan kakkospaikalla ja olen aika puhtaasti heittäjä. Aika vähän on ainakin tähän mennessä tullut oltua pallon kanssa.

Toinen Susijengin tähti Sasu Sali vaihtoi Gran Canarian täksi kaudeksi Malagaan. Salinille on luvassa hieman erilainen rooli kuin aiemmin.

– Minulle on settejä, joissa minulla on vastuuta hieman enemmän pallon kanssa ja yritän luoda enemmän paikkoja joukkuekavereille. Vähän uusi juttu minulle, mutta ihan mielenkiintoinen enkä vieroksu sitä yhtään, Salin paljasti.

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)