Kansainvälinen koripalloliitto FIBA ei muuta päätöstään MM-karsintaotteluiden otteluajoista. Euroliigan tekninen komitea lähetti FIBA:lle torstaina julkisen pyynnön tiedotteena, jossa anottiin MM-karsintaotteluiden siirtämistä sen takia, että Euroliigaa pelataan samaan aikaan.
FIBA tiedotti perjantaina vastaukseksi, ettei se aio muuttaa karsintaotteluiden aikoja. Euroliigan ja FIBA:n välinen poliittinen kiista on nyt aiheuttanut sen, että ottelut menevät päällekkäin.
FIBA:n mukaan Euroliigan ehdotus on hyväksymätön, koska ehdotus tulee liiton mielestä avain liian myöhään – noin kaksi kuukautta ennen MM-karsintojen alkua.
FIBA:n mukaan Euroliigan on helpompaa järjestää kaksi pelipäivää uudelleen. FIBA syyttää Euroliigaa myös siitä, että se on itse aiheuttanut ongelmansa.
– FIBA:lla ei ole mielenkiintoa jatkaa julkista sananvaihtoa, joka vahingoittaa lajimme kuvaa, FIBA:n tiedotteessa sanotaan.

































