Alfa Romeon Valtteri Bottas sijoittui Yhdysvaltain GP:n sprinttikisassa Austinissa 16:nneksi. Bottas kehuu mielipiteet jyrkästi jakavaa sprinttiformaattia. Red Bullin Max Verstappen voitti sprintin täysin ylivoimaisesti. Hän lyttää koko formaatin maan rakoon.
Sprinttiviikonvaihteina ajetaan vain yksi vapaa harjoitus perjantaina. Sunnuntain kisan lähtöpaikat ratkaisevat aika-ajot ajetaan sen perään. Lauantait on pyhitetty yksinomaan sprintille.
– Kuljettajan näkökulmasta en ole ollut mikään harjoittelun fani. Kun perjantait ovat vain harjoittelua varten, jokainen tiimi löytää optimaaliset säädöt ja jokainen kuljettaja tarvittavat pikkujutut. Yhdellä harjoituksella lähtöruudukko saattaa sekoittua sunnuntaille. Mielestäni tästä syystä meillä on nyt myös lähtökohta sunnuntaille, Bottas kommentoi Viaplaylle.
Verstappen tykitti paalupaikalta kauden kolmannen sprinttivoittonsa Texasissa. Voitto on aina voitto, mutta:
– Jos haluatte minun rehellisen mielipiteeni sprinttiviikonloppuista, niin en innostu niistä, Verstappen sanoi suorat sanat Motorsport Weekille.
Verstappenin mukaan sprinttiviikonloput lohkaiset ison osan GP-viikonlopun jännityksestä ja lajin perimmäisestä luonteesta.
– On vain sellainen tunne, että ajat aika-ajot ja olet hieman eksyksissä. Minun mielestäni tarvitsemme vain yhdet aika-ajot viikonlopun aikana. Jos olisin fani, olisin pettynyt. Siksi, että tiedät mitä huomenna (kilpailussa) tulee tapahtumaan. Mielestäni se vähentää sunnuntain taianomaisuutta, Verstappen alleviivaa.
Lue myös:F1-tallissa on isoja asioita meneillään: miljardöörin poika pihalle ja konkarin nimi sopimukseen?
Lue myös:Ferrari-kuski lateli totuuksia Max Verstappenin aggressiivisuudesta: ”Ollakseni rehellinen…”
































