
Toyotan Esapekka Lappi laukkaa todellisena mustana hevosena ensi viikolla ajettavaan Suomen MM-ralliin. Lappi voitti kisan vuonna 2017 Toyotalla ja oli viime kaudella neljäs samalta tallilta vuokraamallaan kilpurilla.
– Suomalaiselle Rally Finland on aina henkisesti se tärkein kisa. Voit todellakin tuntea lisäpotkua kotiyleisöstä ja se on myös hauskin ralli ajaa, Lappi viittaa keskisen Suomen upeisiin ja nopeisiin sorateihin Toyotan tiedotteessa.
– Se on niin siisti ralli. Ja on hienoa päästä ajamaan se taas huipputiimissä, Lappi jatkaa.
Lappi päätyi viimeksi ajetussa Viron osakilpailussa kuudenneksi. Muutamia pohja-aikoja ladannut Lappi kärsi Virossa sijoituksia pudottaneesta rengasrikosta.
– Viron ralli oli hyvää valmistautumista, koska sinun pitää saada taas aivot tottumaan tällaiseen vauhtiin. Nämä kaksi rallia ovat täysin erilaisia kuin muut, Lappi tähdentää.
Toyotan kolmannessa autossa tällä kaudella Sebastien Ogierin kanssa vuorotteleva Lappi on MM-pisteissä sijalla 11. Hänen tililtään löytyy 27 pistettä.
– Jos keli on kuiva, niin lähtöpaikkamme on hyvä perjantaina. Olen varma, että pystymme saavuttamaan hyvän tuloksen: ehkä ei voittoa, mutta ainakin lähellä sitä. Palkintokorokesijoitus on vähimmäistavoite.
Kuva: TGR
Lue myös:Kalle Rovanperä löi faktat tiskiin Suomen MM-rallin alla
Lue myös:Tallipomo Jari-Matti Latvala on täpinöissään: ”Erityinen kisa”