Montreal Canadiens saattaa tehdä vielä merkittävän pelaajakaupan ennen NHL-kauden avausta.
NHL-kauden alkuun on enää muutama päivä, mutta Montrealin joukkue ei välttämättä ole vielä lopullisessa muodossaan.
NHL-toimittja Darren Dreger käsitteli Canadiensin tilannetta Ray & Dregs -podcastissa. Hän ei luvannut Montrealin tekevän pelaajakauppaa, mutta antoi ymmärtää GM Kent Hughesin työskentelevän mahdollisen siirron parissa.
Kauppa voisi Dregerin mukaan toteutua jopa ennen Canadiensin ensimmäistä runkosarjaottelua.

Montreal etsii vahvistusta hyökkäykseen
Canadiens on etsinyt hyökkääjää kahteen kärkiketjuunsa. Ihanteellisessa tapauksessa kyse olisi kakkosketjun keskushyökkääjästä.
Yhtenä kiinnostavana vaihtoehtona esiin on noussut Columbus Blue Jacketsin Kirill Marchenko.
26-vuotias laitahyökkääjä teki viime kaudella 76 ottelussa 67 tehopistettä. Hänen palkkakattoon laskettava vuosipalkkansa on 3,85 miljoonaa dollaria.
Marchenko ei kuitenkaan ole keskushyökkääjä, joten hän ei suoraan vastaisi Montrealin ensisijaiseen tarpeeseen.
Lisäksi mahdollisen kaupan toteuttaminen voisi olla vaikeaa.
Columbus vaatisi merkittävän vastineen
Blue Jacketsin GM Don Waddell on aiemmin ilmoittanut, ettei Marchenkoa olla kauppaamassa.
Waddell on kuitenkin myöntänyt muiden seurojen soitelleen hyökkääjästä. Jos Columbus joskus suostuisi kauppaan, vastineen pitäisi auttaa Blue Jacketsia.
































