Seattle Krakenin hyökkääjä Mackie Samoskevich kärsii ylävartalovammasta ja joutuu jättämään joukkueen viimeisen harjoitusottelun väliin. Seura ilmoitti lauantaina, että 23-vuotiaan hyökkääjän tilannetta seurataan päivä kerrallaan.
Samoskevich ei pelaa Vancouver Canucksia vastaan. Hän oli vielä torstaina mukana Seattlen 4–3-voittoon päättyneessä Calgary Flames -ottelussa, jossa hän pelasi 18.30 minuuttia ja kirjautti tehotilastoonsa lukeman +2.
Kesäkuussa Florida Panthersista Seattleen siirtynyt Samoskevich on yksi Krakenin merkittävistä uusista hankinnoista. Seattle luovutti hänestä Floridaan vuoden 2026 ensimmäisen kierroksen varausvuoron sekä ehdollisen toisen kierroksen varausvuoron vuodelle 2027. Kaupan jälkeen hyökkääjä solmi Krakenin kanssa kolmivuotisen sopimuksen, jonka vuosittainen arvo on 3,85 miljoonaa dollaria.
Florida varasi Samoskevichin NHL:n varaustilaisuuden ensimmäisellä kierroksella vuonna 2021. Viime kaudella hän teki Panthersissa 77 runkosarjaottelussa 10 maalia ja 32 pistettä. NHL-urallaan laitahyökkääjä on kerännyt 156 ottelussa 27 maalia ja 63 pistettä.
Samoskevich pääsi myös juhlimaan Stanley Cup -mestaruutta Floridan paidassa.
Seattle aloittaa runkosarjansa 1. lokakuuta Calgary Flamesin vieraana. Toistaiseksi on epäselvää, ehtiikö Samoskevich pelikuntoon kauden avaukseen.

































