Hallitseva maailmanmestari Sebastien Ogier ei anna tallikaverinsa Jari-Matti Latvalan johtopaikan viedä yönia Argentiinan MM-rallissa.
Ogier ei pystynyt hallitsemaan kisaa mielin määrin. Toistamiseen ajetulla 52-kilometrisellä erikoiskokeella ranskalainen oli helisemässä, kun Latvala laittoi kaasun pohjaan. Ogierin oli tyytyminen päivän päätteeksi kakkossijaan.
– Kisan alku oli juuri niin hankala, kuin odotinkin. Päivän viimeisellä erikoiskokeella pito ei ollut aivan paras mahdollinen, mutta kaiken kaikkiaan päivä oli ongelmaton.
Miehen itsevarmuutta on kuitenkin vaikea horjuttaa, eikä tämäkään kerta tee poikkeusta. Ogierille haastajana päivään lähteminen ei ole ongelma.
– En ole ollenkaan huolissani aikaerosta Jari-Mattiin. Luotan siihen, että pystymme ajamaan sen kiinni lauantain aikana. Tässä rallissa minulla ja Julienilla (kartanlukija Ingrassia) on vain yksi tavoite; voitto, laukoi Ogier.





























