MotoGP-sarjan kilpailumäärä on tarkoitus nostaa ensi kaudella nykyisestä 19:stä 20:een. Rakenteilla olevaa KymiRingin rataa ei saada siihen mennessä valmiiksi ja nyt uusi kandidaatti on löytynyt Meksikosta Autodromo Hermanos Rodriguez-radan muodossa.
Suomessa ja KymiRingillä on tarkoitus ajaa MotoGP-sarjaa vuonna 2020. Sarjaa hallinnoiva Dorna onkin näin ollen kääntynyt ensi kauden osalta katseensa nimenomaan Meksikon suuntaan.
Muitakin kandidaatteja toki löytyy, mutta Suomen tavoin Indonesian suunnalla ratahankkeita ei saada vietyä maaliin ensi kauteen mennessä.
Kansainvälisen moottoriliitin FIM:n edustaja ja entinen aktiivikuljettaja Franco Uncini on käynyt toteamassa Meksikon radan kelvolliseksi MotoGP-sarjaan. Meksikon tulo sarjaan nostettiin Motorsport.com-sivuston mukaan tapetille tänään Tshekin GP:n yhteydessä pidetyssä turvallisuuskomission kokouksessa.
Meksikon, Suomen ja Indonesia lisäksi sarjaan on lähivuosina vahvimmin tyrkyllä Kazakstan. Thaimaa tuli tällä kaudella uutena kisaisäntänä mukaan sarjaan.

































