Volkswagen-kuski Jari-Matti Latvala iski perjantaina Portugalin rallissa parilla pätkällä pohjat ja on hyvin kärkitaistossa mukana johtamalla yötauolle siirryttäessä rallia yhdentoista sekunnin kaulalla brittikuski Kris Meekeen nähden. Tallikaveri Sebastien Ogier on kuudentena 25,9 sekuntia jäljessä.

– Ylipäätään todella hyvä päivä. Olen pikku hiljaa lisännyt nopeuttani. Pitää olla nyt tyytyväinen päivän antiin, Latvala kertoili päivän viimeisen pätkän maalissa.

Lauantaista Latvala lähtee havittelemaan mahdollisimman tasapainoista suoritusta.

– Toivon, että voin käyttää ajojärjestyksen hyväkseni. On ollut aika alavireistä minulla jo pitkään, joten hyvä tulos täältä tekisi hyvää myös mestaruustaistoakin ajatellen, Latvala kaavaili.

Ogier puolestaan tuskaili lauantain ajojärjestystä. Ogier ajaa ensimmäisenä autona.

– Tulee olemaan erittäin kovaa ja vaikeaa. Teemme tietenkin sen mitä pystymme mutta tällä ajojärjestyksellä se ei tule olemaan kovinkaan helppoa, ranskalainen sanaili.

LUE MYÖS: Kiekkojätti Mico Lampinen teki valitettavia paljastuksia EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)