Kauden kolmastoista ja viimeinen MM-ralli ajetaan kaukana Euroopasta. Australia saa jälleen kerran luvan päättää pitkän rallikauden, joka oli myös ensimmäinen uusien sääntöjen mukaisille WRC-autoille.

Toyota lähettää kilpailuun poikkeuksellisesti vain kaksi autoa. Näin ollen uudeksi urheilutoimenjohtajaksi valittu Kaj Lindström pääsee aloittamaan tehtävissä jo Australiassa.

Lindström, 48, on aiemmin lukenut nuotteja muun muassa Tommi Mäkiselle (2001-2003), Kimi Räikköselle (2009-2011) ja Jari Ketomaalle (2013-2015), sekä kuluvalla kaudella Toyotalla ajaneelle Juho Hänniselle.

Uuteen tehtäväänsä mikkeliläinen suhtautuu erityisellä innolla.

– Olen todella kiitollinen, että Tommi pyysi minua urheilutoimenjohtajaksi. Se on minulle suuri haaste, jota odotan innolla. Olen ollut rallissa mukana pitkään – tämänkin vuoden Toyota Gazoo Racingin palveluksessa, joten tiedän, mitä kisaviikonloppuna tapahtuu.

Kokeneena ralliammattilaisena Lindström on nähnyt kisatapahtumia tuulilasin takaa peräti 111 MM-rallissa, joista voitti yhden (Monte Carlo 2002). Jatkossa Lindströmin työnkuva painottuu enemmänkin ennen rallia tehtäviin asioihin.

– On myös osa-alue, josta en tiedä. Paljon tapahtuu jo rallia ennen, ja sen aikana, jolloin yleensä olen ollut kartturina erikoiskokeilla. Uusia juttuja siis riittää, ja lähden Australian ralliin hieman keltanokkana tässä tehtävässä. Tiimin valmistautuminen on kuitenkin sujunut hyvin, joten oletan että voimme ajaa täältä myös hyvän tuloksen. Jari-Matti on ajanut täällä useasti ja Esapekkakin viime vuonna WRC2 -luokassa. Kisan ajaksi on luvattu vähän ukkosta, joten se voi tehdä rallista mielenkiintoisen.

Teksti: Miika Wuorela, Coffs Harbour

https://twitter.com/OfficialWRC/status/930883460616589312

LUE MYÖS: Viivi Lehikoisen elämä sai oudon käänteen – entinen SE-nainen halusi nyt sanoa tämän (UrheiluAreena.fi)