Sportivo TV

HELSINKI. Mikael Granlund uskoo, että alkavasta SM-liigakaudesta tulee yksi viime vuosien mielenkiintoisimmista.

Kausi 2026–2027 käynnistää niin sanotun superkauden, jossa panokset ovat poikkeuksellisen kovat. Liigassa pelaa 17 joukkuetta, ja kauden päätteeksi kolme heikoiten sijoittunutta putoaa uuteen B-sarjaan. Lisäksi sarjaan palaa yli vuosikymmenen tauon jälkeen Helsingin Jokerit.

Granlundin mukaan juuri nämä tekijät tekevät tulevasta kaudesta erityisen kiinnostavan.

– Tulee olemaan todella mielenkiintoinen kausi, Granlund sanoi Atleetin haastattelussa.

– Isoilla panoksilla pelataan ja se tuo kilpailua aika tavalla lisää. Tulee olemaan kyllä mielenkiintoista.

Granlund pelasi Liigassa HIFK-paidassa vuosina 2009–2012 ja ehti kokea useita kiihkeitä paikallisotteluita Jokereita vastaan. Helsingin derbyt kuuluivat tuolloin suomalaisen kiekkokauden suurimpiin tapahtumiin, ja esimerkiksi Olympiastadionilla pelatut Talviklassikot keräsivät valtavan huomion.

Anaheimin NHL-tähti uskoo, että Jokereiden paluu nostaa koko Liigan kiinnostavuutta.

– Se on ihan superhieno juttu. IFK ja koko suomalainen jääkiekko on kaivannut Jokereita takaisin, Granlund sanoi.

Granlund odottaa erityisesti paikalliskamppailujen paluuta ohjelmaan.

– Se tuo taas ihan uuden sähkön tuohon kauteen. On todella hienoa päästä näkemään paikalliskamppailuja pitkästä aikaa.

HIFK ja Jokerit kohtaavat ensimmäisen kerran alkavalla Liiga-kaudella 8. lokakuuta Veikkaus-areenalla. Ottelu on herättänyt runsaasti kiinnostusta jo kuukausia ennen avauskiekon pudotusta, ja keskustelua ovat synnyttäneet muun muassa lippujen hinnat sekä kannattajaryhmien kannanotot.

Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Saga Andersson avautui naisten seiväsfinaalin tapahtumista (UrheiluAreena.fi)