Snookerin seitsenkertainen maailmanmestari Ronnie O’Sullivan on pudonnut Shanghain Mastersista jo toisella kierroksella.

Turnauksen hallitseva mestari Kyren Wilson kukisti 50-vuotiaan O’Sullivanin erin 6–4 ja eteni puolivälieriin.

Wilson aloitti ottelun vahvasti tekemällä 113 ja 91 pisteen breikit, joiden avulla hän siirtyi 3–1-johtoon.

O’Sullivan näytti kuitenkin, miksi häntä pidetään lajin kaikkien aikojen parhaimpiin kuuluvana pelaajana. Englantilainen teki peräti kolme sadan pisteen breikkiä peräkkäin (100, 111 ja 131) ja käänsi tilanteen edukseen lukemiin 4–3.

Wilson ei kuitenkaan horjunut.

Hän vastasi vakuuttavasti 89, 79 ja 97 pisteen breikeillä, voitti kolme viimeistä erää peräkkäin ja ratkaisi ottelun nimiinsä 6–4.

– On aina hienoa pelata Shanghaissa ja vielä Ronnie O’Sullivanin kaltaista huippupelaajaa vastaan. Tiesin, että yleisö saapuu paikalle suurin joukoin hänen otteluihinsa. Se inspiroi minua ja saa minut haluamaan pelata snookeria, vuoden 2024 maailmanmestari Wilson sanoi ottelun jälkeen.

Wilson kertoi myös, että hänen lapsensa olivat mukana seuraamassa ottelua.

– Halusin näyttää heille, kuinka upea snooker-tapahtuma täällä on. Toivottavasti he nauttivat tästä ottelusta.

LUE MYÖS: Viivi Lehikoisen elämä sai oudon käänteen – entinen SE-nainen halusi nyt sanoa tämän (UrheiluAreena.fi)