San Francisco 49ersin päävalmentaja Kyle Shanahan oli lähellä menettää oikean silmänsä aiemmin tässä kuussa sattuneessa vakavassa auto-onnettomuudessa.
Asiasta kertoi Shanahanin pitkäaikainen ystävä Chris Simms PFT Live -ohjelmassa.
Shanahan loukkaantui kahden auton törmäyksessä 14. heinäkuuta Kalifornian Palo Altossa lähellä kotiaan. ESPN:n aiempien tietojen mukaan hän sai kasvoihinsa useita syviä haavoja, joiden sulkemiseen tarvittiin yli 40 tikkiä.
Simms kertoi saaneensa viestin Shanahanin vaimolta pian onnettomuuden jälkeen.
– Hän lähetti viestin, että Kyle oli joutunut hirvittävään onnettomuuteen. Hän lähetti myös useita kuvia vammoista, Simms kertoi.
Kuvien näkeminen järkytti entistä NFL-peluria.
– Kun näet ne ensimmäistä kertaa ja haavat ovat vielä täysin auki, se on pysäyttävää.
Simmsin mukaan Shanahan oli hyvin lähellä menettää oikean silmänsä.
– Hän oli näin lähellä menettää oikean silmänsä. Arpi on todella suuri. Kaikki se oli järkyttävää nähdä. Tietenkin ajattelin ennen kaikkea ystävääni.
ESPN:n lähteiden mukaan Shanahan mursi onnettomuudessa myös nenänsä, kolme kylkiluutaan ja kätensä sekä sai vakavan aivotärähdyksen.

































