Sportivo TV

Pitkän NHL-uran tehnyt Ryan Reaves ei aio vielä ripustaa luistimia naulaan.

39-vuotias laitahyökkääjä kertoi TSN 1050:n haastattelussa toivovansa yhä löytävänsä seuran ensi kaudeksi.

Reaves pelasi viime kaudella San Jose Sharksin riveissä 50 ottelua. Hän teki kolme maalia, jakoi 160 taklausta ja keräsi 37 jäähyminuuttia pelaten keskimäärin alle kahdeksan minuuttia ottelua kohden.

Reaves tunnetaan fyysisestä pelityylistään, eikä tappeleminenkaan ole hänelle vierasta.

Reaves on pelannut NHL:ssä jo 16 kautta seitsemän eri organisaation riveissä. Otteluita on kertynyt 962, joissa hän on tehnyt 66 maalia ja antanut 74 maalisyöttöä. Lisäksi tilastoihin on kertynyt peräti 3 225 taklausta ja 1 137 jäähyminuuttia.

Kokenut hyökkääjä kertoi tavoittelevansa yhtä merkittävää henkilökohtaista rajapyykkiä ennen uransa päättymistä.

– Kun tulin liigaan, vanhemmat pelaajat antoivat aina saman neuvon: pelaa niin pitkään kuin voit. Kun ura on ohi, se on ohi. Sitä tulee ikävä, eikä halua katua sitä, että olisi voinut pelata vielä yhden vuoden.

– En halua sellaista katumusta. Uskon, että yksi vuosi olisi vielä hauskaa. Olisi myös hienoa sanoa pelanneensa NHL:ssä vielä 40-vuotiaana, Reaves sanoi.

962 runkosarjaottelua pelannut Reaves tarvitsee enää 38 ottelua yltääkseen arvostettuun 1 000 NHL-ottelun rajapyykkiin.

LUE MYÖS: Viivi Lehikoisen elämä sai oudon käänteen – entinen SE-nainen halusi nyt sanoa tämän (UrheiluAreena.fi)