Teemu Turunen palaa Jokereihin. Tähtihyökkääjä on allekirjoittanut helsinkiläisseuran kanssa kolmen vuoden mittaisen sopimuksen SM-liigan superkauden lähestyessä.

Jokerit vahvistuu myös kahdella puolustajalla Matthew Caitolla ja Oliver Larsenilla. Molempien sopimukset ovat yksivuotiset.

Turunen, 30, purki sopimuksensa Ruotsin SHL-seura Örebron kanssa viime viikolla. Hyökkääjän syitten kerrottiin olleen tuolloin henkilökohtaisia.

Turunen avasi nyt niitä enemmän Jokereiden tiedotteessa. SM-liigassa myös Oulun Kärppiä, HPK:ta ja HIFK:ta edustanut tähti on Jokereiden kasvatti.

Turunen nähtiin kasvattajaseurassaan viimeksi KHL:ssä kaudella 2021-2022.

– Kesän aikana tuli ikävä sairaustapaus lähipiirissä, joten perheenä päätettiin, että nyt on paras palata Helsinkiin ja kotiin, Turunen kommentoi tiedotteessa.

– Jokerit on mulle rakas seura. Hienoa, että sain tällaisen mahdollisuuden vielä näin myöhään kesällä. Tämä on kunnia-asia.

Turunen on voittanut Suomen mestaruuden HPK:ssa kaudella 2018-2019. Hyökkääjä on iskenyt koko Liiga-urallaan 383 runkosarjan otteluun 311 pistettä (131+180).

Turunen on pelannut myös Sveitsi HC Davosin yhden kauden urallaan.

Liiga-jäiltä tuttu tehopakki

Puolustajavahvistuksista Caito, 32, pelasi viime kaudella SHL:ää Leksandissa 50 ottelua runkosarjaa tehoin 4+7=11. Yhdysvaltalainen muistetaan Suomesta KooKoon paidasta kaudelta 2019-2020.

Caito teki tuolloin Kouvolassa kovaa jälkeä ja latoi 59 otteluun pisteet 8+35=43.

Larsen on puolestaan viettänyt viimeiset viisi kautta Suomessa. Tanskalaisen viimeiset kaksi vuotta menivät Jokereiden paikallisvastustajan HIFK:n riveissä.

Larsen on kantanut Liigassa myös Mikkelin Jukureiden ja kuopiolaisen KalPan paitaa.

LUE MYÖS: Saga Andersson ällistytti pukeutumisellaan Kalevan kisoissa (UrheiluAreena.fi)