Ferrari-kuljettaja Carlos Sainz kertoo olevansa äärimmäisen pettynyt siihen tapaan, jolla media on kohdellut häntä tällä kaudella. Sainz tuntee, että hänet on otettu silmätikuksi.
Ferrarin Charles Leclerc käynnisti kauden mahtavasti ja siinä vaiheessa uskottiin, että mestaruudesta kehkeytyy puhtaasti kahden kuskin välinen kauppa, eli hänen ja Red Bull-tallin Max Verstappenin.
Ferrari teki kuitenkin myöhemmin karmaisevia virheitä myös varikkomuurilla ja Verstappen meni menojaan. Hän kruunasi mestaruuden kauden viidenneksi viimeisessä kisassa Suzukassa.
– Media ja fanit kehottivat minua tukemaan Leclerciä siinä vaiheessa, kun Verstappen lähestyi häntä pisteissä. Ferrari kieltäytyi tästä, koska se haluaa, että molempia kuljettajia kohdellaan tasapuolisesti, Sainz kertoo espanjalaislehti AS:lle.
Sainz sai kevään myötä ainakin ajoittain paremmin juonesta kiinni.
– Aloin olla mukana kärkitaisteluissa, mutta vaikutti siltä, että media ei halunnut minua sinne. Minua kritisoitiin ensin siitä, että en ollut aluksi siellä. Ja kun aloin olla siellä, niin minua kritisoitiin sitten siitäkin. Turhauttavaa, Sainz lataa.
– No, en kiinnitä enää paljoakaan siihen, mitä minusta mediassa sanotaan, Sainz jatkaa.
Sainz on 18 kisan jälkeen sarjassa viidentenä pistein 202. Hänen edeltään löytyvät Mercedeksen George Russell (207), Leclerc (252), Red Bullin Sergio Perez (253) ja tietenkin mestari Verstappen (366).
Seuraava osakilpailu ajetaan reilun viikon kuluttua Teksasin maaperällä Austinissa.
































