Hyundain tallipäällikkö Alain Penasse ei ole huolissaan siitä, että Citroenilta siirtyneen yhdeksänkertaisen maailmanmestarin Sebastien Loebin testit i20 Coupe WRC-autolla jäävät vähiin ja viime tinkaan ennen MM-rallikauden tammikuussa käynnistävää legendaarista Monte Carloa.
– Hänellä on niin paljon kokemusta tuosta kisasta (Monte), hän on voittanut sen kisan niin h*lvetin monta kertaa ja hän on ollut siellä aina kilpailukykyinen. Hänen ajamattomuutensa tällä autolla ei tule olemaan ongelma, Penasse tukkii epäilijöiden suita Motorsport.com-sivustolla.
– Ja älkää unohtako, että Monte on hyvinkin erityinen tapahtuma, johon on vain vähän mahdollisuuksia testata, Penasse jatkaa.
Loeb ajaa ensi kaudella kuusi MM-rallia Hyundailla. Monte Carlo oli luonnollinen valinta niistä ensimmäiseksi. Loeb vetää vielä Dakar-rallin yksityistallin Peugeotilla ennen maistiaisia Hyundaista. Ne maistiaiset tarjoutuvat vain muutama päivä ennen h-hetkeä.
– Muuta ratkaisua ei ole. Hänen täytyy ajaa testit Montea edeltävänä viikonvaihteena. Tämä tekee siitä uskoakseni erittäin mielenkiintoisen testin, Penasse muotoilee.
Loeb heitti viime kaudella onnistuneesti keikkaa Citroenilla, joka menetti ensi vuodeksi Abu Dhabin taloudellisen tuen. Se merkitsi samalla uuden pestin etsimistä Loebille, joka säväytti viime kaudella voittamalla Katalonian rallin.
– Loeb ei ole ajanut autoamme vielä, mutta hän tietää mistä on kyse. Hän näki, mihin automme pystyi Espanjassa ja hän tietää, kuinka kovaa piti ajaa voittaakseen Neuville (Thierry), Penasse viitta kauden 2018 Hyundai-ässän puoleen.































