HJK:n urakka Eurooppa-liigassa päättyy torstain Sevillassa. HJK kohtaa lohkovoittonsa varmistaneen Real Betisin, jolle syyskuun alussa Helsingissä hävisi maalein 0-2.

Real Betis on HJK:ta vastaan tietysti ylivoimainen suosikki. Onhan sevillalaisjoukkueen pelaajabudjetti noin 49 miljoonaa euroa, kun HJK sinnittelee parin miljoonan euron pelaajabudjetilla.

HJK:lla on kuitenkin toivoa, koska Betisillä ei ole ottelussa enää panosta. Todennäköisesti Betis säästelee pelaajiaan sunnuntain derbyyn Sevilla FC:tä vastaan.

HJK jää lohkossaan viimeiseksi, eikä silläkään ole urheilullista panosta. Taloudellista panosta sen sijaan riittää, koska tasapelistä tulisi Eurooppa-liigassa bonusrahoja 210 000 euroa ja voitosta yli puoli miljoonaa.

Helsingissä HJK antoi Betisille yllättävänkin hyvän vastuksen, vaikka ottelun hävisikin. Toki tekonurmella oli tähän vaikutuksensa. Sevillassa pelataan torstaina luonnonnurmella, joten Betis ei anna kenttätuntuman osalta tasoitusta.

Lue myös:Tässä ovat Mestarien liigan pudotuspelijoukkueet – Olivier Giroud liekeissä lohkovaiheen päätteeksi

LUE MYÖS: Alisa Vainiolta kutkuttavaa vihjailua tulevaisuudestaan (UrheiluAreena.fi)