F1-kausi jatkuu viikonloppuna legendaarisella Monzan radalla Italiassa. Cadillac on tehnyt ison päätöksen kilpailun suhteen.
Monzassa perjantain vapaissa harjoituksissa nähdään runsaasti F1-lupauksia ja myös Cadillac antaa varakuskilleen Colton Hertalle mahdollisuuden näyttää taitojaan. Hän korvaa ensimmäisissä harjoituksissa Sergio Perezin.
Hertalle kyseessä on jo kauden kolmas harjoitussessio F1-autolla. Hän korvasi Perezin Barcelonassa kesäkuussa ja Valtteri Bottaksen Unkarin GP:n ensimmäisissä harjoituksissa.
Herta tuntee Monzan ennestään Euroformula-sarjasta ja pääsee ottamaan samalla lisää tuntumaa F1-autoon.
– Tämä on erinomainen mahdollisuus tutustua MAC-26-auton erilaisiin ominaisuuksiin. Barcelonan ja Budapestin kaltaisten suuren downforcen ratojen jälkeen Monzan haaste on täysin erilainen, Herta kommentoi Cadillacin tiedotteessa.
Monzassa auto säädetään mahdollisimman pienelle ilmanvastukselle, mikä tekee siitä levottomamman ja korostaa tarkkuutta jarrutuksissa sekä shikaanien kanttareiden ylityksissä.
– Olen todella innoissani, että pääsen auttamaan tallia kilpailuviikonlopun aikana ja osallistumaan sen kehitystyöhön yhdellä moottoriurheilun ikonisimmista radoista, Herta sanoi.
F1-tallien on annettava kauden aikana vähintään kaksi harjoitussessiota tulokaskuljettajille, jotta nämä saavat arvokasta kokemusta kuninkuusluokan autoista. Hertan kohdalla kyse on siis ylimääräisestä kolmannesta mahdollisuudesta.
































