Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava Seinäjoen Jalkapallokerho on tiedottanut merkittävästä muutoksesta seuran johtoportaassa. SJK-konsernin toimitusjohtajana toiminut Sami-Petteri Kivimäki lopettaa toimitusjohtajan tehtävässä ja siirtyy muihin tehtäviin konsernin ulkopuolelle.

Kivimäki jatkaa tehtävässä maaliskuun loppuun. SJK:n talousjohtajana jatkaa Heikki Leppänen ja urheilupuolen teknisenä johtajana Richard Dorman.

– SJK:n toimintaa on kehitetty Kivimäen toimitusjohtajakaudella voimakkaasti urheilu- ja tapahtumapuolella, SJK:n hallituksen puheenjohtaja Raimo Sarajärvi kommentoi seuran verkkosivuilla.

– Sami-Petteri Kivimäki on tehnyt hienon viiden vuoden toimitusjohtajakauden meillä SJK:ssa, ja joutunut muun muassa vaikeina korona-aikoina venymään välillä moneen suuntaan seuran ja sen yhtiöiden arjen pyörittämisessä sekä kehittämisessä. Kivimäki ei kuitenkaan katoa mihinkään SJK:sta, vaikka toimitusjohtajan pesti vaihtuukin nyt uraan toisessa yhtiössä. Hän on tarvittaessa seuran käytettävissä, ja hänet tapaa jatkossakin stadionilla ja Wallsportilla SJK:n tapahtumissa, Sarajärvi jatkaa.

Kivimäki korostaa niitä strategisia muutoksia, joita SJK:ssa on viime vuosina toteutettu.

– Toimitusjohtajakauteeni SJK:ssa on mahtunut paljon erilaisia muutoksia toimintaympäristössä. Olen tyytyväinen, että olemme yhdessä hallituksen ja henkilöstön kanssa kyenneet viemään strategisesti merkittäviä muutoksia läpi onnistuneesti, ja luoneet tulevaisuudelle positiiviset näkymät.

Lähde: SJK

Lue myös:ManU-legenda esitti tiukan väitteen maailman tämän hetken parhaasta keskushyökkääjästä

Lue myös:ManU on luottavainen ison kaappauksen onnistumisesta – hintakin voi vielä pudota

https://twitter.com/SJK_Seinajoki/status/1633014715327688705

LUE MYÖS: Näkökulma: Kun peliä pidettiin ongelmana – kuningaslaji näytti sokaisevan kauneutensa (FutisUutiset.fi)