Liverpool on voittanut Chelsean jalkapallon Englannin Liigacupin finaalissa. Joukkueet pelasivat 120 minuuttia onnistumatta tekemään yhtään maalia.
Rangaistuspotkukisassa osumia nähtiin senkin edestä. Pool voitti sen 11–10.
Ainoa epäonnistuja oli Chelsean maalivahti Kepa. Espanjalaisveskari on pilkkujen erikoismies, ja hänet otettiin jatkoajalla kentälle juuri rankkarikisaa varten.
Kepa ei kuitenkaan onnistunut pysäyttämään yhtään palloa. Miehen psykologinen sodankäynti ei toiminut Poolin pelaajiin.
Kun kaikki kenttäpelaajat olivat laittaneet pallon pussiin pilkulta, oli maalivahtien vuoro. Caoimhin Kelleher onnistui omassa yrityksessään, mutta Kepa laittoi pallon katsomon yläriveille.
Itse ottelun aikana nähtiin valtavasti maalipaikkoja, mutta ruuti oli märkää. Peräti neljä maalia hylättiin paitsioina.
Liverpool on nyt voittanut Liigacupin yhdeksän kertaa. Mikään muu seura ei ole pystynyt samaan.
Lue myös: Chelsean venäläisomistaja Roman Abramovitshilta dramaattinen ratkaisu

































