Liverpoolin kausi on ollut suoranainen katastrofi. ManageriJürgen Kloppinasema on asetettu jo kyseenalaiseksi.
Ja siihen on hyvä syy. Kun Valioliigaa on pelattu 12-13 kierrosta, on Liverpool sarjataulukossa vasta sijalla yhdeksän.
Tuorein nolo tappio Liverpoolille tuli viikonloppuna, kun joukkue hävisi Leedsille 1-2-lukemin. Tiistaina Liverpoolin kausi jatkuu Mestarien liigassa, kun joukkue kohtaa huimaa syksyä pelaavan Napolin. Kloppilta kysyttiin jo ottelun lehdistötilaisuudessa potkuista.
– Tämä on osa elämää ja täysin normaalia. On täysin oikeutettua kysyä tällaisia kysymyksiä, Klopp vastasi.
– Jos sanot näille pelaajille ja managerille, että ”tämä oli nyt tässä”, se on 100-prosenttisesti reilua tällä hetkellä, Klopp jatkoi.
Lausunnoista voi tehdä jo johtopäätöksiä. Niistä kuultaa läpi se, että saksalainen tiedostaa itsekin, että aika on käymässä vähiin.
Teksti: Ville Hirvonen

































