
RanskalaishyökkääjäKylian Mbappeon jatkamassa matkaansa Ranskan Ligue 1:n Paris Saint-Germainista eteenpäin kesällä, kun hänen sopimuksensa loppuu. Mediatietojen mukaan hänellä on muutamia eri vaihtoehtoja.
Mbappen perässä ovat tiettävästi ainakin Englannin Valioliigan Arsenal ja Liverpool, Espanjan La Ligan Real Madrid sekä Saudi-Arabian Saudi Professional Leaguen Al-Hilal. Sekä Real että Al-Hilal ovat olleet Mbappen perässä ennenkin.
PSG on ilmoittanut Mbappelle jo aiemmin, että mikäli mies ei tee jatkosopimusta seuraan, hänet myydään. Mbappen sopimus umpeutuu jo kuitenkin kesäkuussa 2024. Siinä on pelaajan optio mukana, jota mies on tuskin enää halukas käyttämään.
Mbappe on Monacon kasvatti, joka on edustanut urallaan vain Monacoa ja PSG:ia. Hän on pelannut Ligue 1:ssä 236 ottelua, joissa on syntynyt 184 maalia ja 71 maalisyöttöä.
Lue myös:Wolverhampton isoissa vaikeuksissa