Englannin jalkapallon Valioliigaa pelattiin jouluaattonakin. Kotijoukkue Wolverhampton huudatti kannattajiaan voittamalla Chelsean 2-1.
Ottelun avausmaali nähtiin 61. minuutilla. Pablo Sarabia antoi kulmapotkun, josta Mario Lemina puski sisään.
Yliajalla Wolves teki vielä toisen maalin, joka riitti voittoon. Matt Doherty osui paluupallosta.
Chelsea sai vielä kavennusmaalin yliajan seitsemännellä minuutilla. Christopher Nkunku puski sisään, mutta se ei riittänyt lontoolaisjoukkueelle yhteenkään pisteeseen.
Chelsea on tällä kaudella ollut iso pettymys. Joukkue on 18 ottelustaan voittanut vain kuusi. Sarjataulukossa Chelsea on kymmenentenä.
Wolverhampton nousi voitollaan 11. tilalle. Chelsea ja Wolverhampton ovat tasapisteissä, mutta Chelsea on vielä edellä paremman maalieronsa ansiosta.
Joulupäivänä Valioliiga on tauolla. Tapaninpäivänä pelataan taas, kun ohjelmassa on perinteikäs kierros.
Lue myös:Ilja Kovaltshuk teki paluun – Teemu Pulkkisella nöyryyttävä jouluaatto






























