KooKoo eteni perjantaina ensi kertaa historiassaan SM-liigan puolivälieriin, kun se kaatoi Pelicansin jatko-ottelussa 1-0.
Kouvolassa pelattiin perjantaina tavallaan kaksi ottelua. Ensin Pelicans tasoitti ottelusarjan 3-2-voitolla ja sen jälkeen mentiin jatko-otteluun.
– Ensimmäiseen erään ei saatu peliä ruotuun ja se olikin sitten nopeasti 3-0. Toiseen erään tulimme kyllä sitten ryhdikkäästi. Kaksi maalia siihen ja yritimme jahdata vielä kolmannessa, mutta ei saatu, KooKoon päävalmentaja Olli Salo sanoi ”ensimmäisestä ottelusta”.
Jatko-ottelun juoni oli selvä: maalin tehnyt joukkue pelaa puolivälierissä. Se oli tällä kertaa KooKoo ja Radek Koblizek.
– Sen jälkeen se oli sitten kovaa taistoa, niin kuin kaikki nämä meidän pelit. Pelicans on loistava joukkue. Tiedettiin, että tulee tasainen sarja, kuten kaudenkin aikana. Aikalailla maalin pelejä olivat kaikki. Nyt kyse oli vain siitä, kumpi sen paikan naulaa ja ollaan onnellisia siitä, että se oli meidän Koblizek, joka ratkaisi. Hieno tunnelma ja hieno peli, Salo sanoi.
Puolivälierissä nähdään ”Mestis-klassikko”, kun KooKoo kohtaa Mikkelin Jukurit. Salo ei ollut vielä ehtinyt sitä sarjaa miettiä.
– En ole ehtinyt vielä miettiä, mutta hieno siitä tulee kaikin puolin, se on ihan varma. Aikamoista derbyä, mikäs sen hienompaa, hän sanoi.
Lue myös:Tappara saa vastaansa Lukon, Jukurit kohtaa KooKoon – näin jatketaan SM-liigan puolivälierissä!
































