Sebastian Aho syötti jääkiekon NHL:ssä sunnuntaina kolme maalia seuransa Carolina Hurricanesin murskatessa vieraissa Ottawa Senatorsin maalein 7-2.
Vuonna 2016 NHL:ssä aloittanut Aho on pelannut Carolinassa koko NHL-uransa. Hän on pelannut nyt 54 ottelua Carolinan paidassa, joissa on kerännyt useamman kuin yhden syöttöpisteen.
Hurricanesin ja sen edeltäjänä 1979-97 toimineen Hartfordin seurahistoriassa Aho on useamman kuin yhden syöttöpisteen otteluiden kaikkien aikojen tilastossa jaetulla kolmossijalla. Aho nousi tilastossa tasoihin nykyisen päävalmentajansa Rod Brind’Amourin kanssa.
Ahon ja Brind’Amourin Edellä Hurricanesin useamman syöttöpisteen ottelutilastossa ovat Ron Francis ja Eric Staal. Francisille moisia teho-otteluita kertyi 163 ja Staalille 79.
Aho on ollut viikonloppuna kovassa vireessä. Viimeisessä kahdessa ottelussa hän on kerännyt tehopisteet 2+4=6.
Lue myös:Vaasan Sport luo todelliset kasvot säälipudotuspeleille






























