Seattle Kraken on nimennyt Jessica Campbellin uudeksi apuvalmentajaksi. Campbell on NHL-historian ensimmäinen apuvalmentaja.
Campbell on Krakenin uudelle päävalmentaja Dan Bylsmalle jo ennestään tuttu, sillä hän toimi viimeiset kaksi kautta Bylsman apuna AHL-joukkue Coachella Valleyssa. Nyt hän seuraa Bylsmaa NHL:ään.
Campbell teki jo aiemmin historiaa AHL:n puolella, kun hänet nimettiin ensimmäisenä naisena vakituiseksi apuvalmentajaksi kesällä 2022. Viime syksynä Campbell toimi apuvalmentajana Krakenin harjoitusottelussa Calgary Flamesia vastaan.
Campbell on tuttu myös suomalaisittain, sillä hän toimi Toni Söderholmin apuvalmentajana Saksan maajoukkueessa vuoden 2022 MM-kisoissa.
– Syy miksi palkkasimme hänet ei ollut se, että hän on nainen. Me palkkasimme hänet, koska mielestämme hän on hyvä valmentaja, Krakenin GM Ron Francis totesi seuran tiedotteessa.
Lue myös: Anton Lundellilla tilipäivä – teki jättimäisen jatkosopimuksen
Lue myös: Patrik Laineesta pamahti uusi siirtohuhu – ”Hänellä on paljon haluttuja ominaisuuksia”






























