
Naisten maailmanlistan ykköspelaaja Iga Swiatek ilmoitti omalla jäävänsä sivuun maajoukkuetenniksen suurimman turnauksen, Billie Jean King Cupin finaaleista marraskuussa. Samalla hän latasi joukon sapekkaita sanoja turnausjärjestäjä ITF:ää sekä ammattilaiskiertuetta pyörittävää WTA:ta kohtaan.
Puolalaisen mukaan päätöksen taustalla olivat pitkät neuvottelut Puolan joukkueen pelaajien ja johdon kanssa. Lopulta hän päätti, ettei pelaa marraskuussa Glasgow’ssa.
– Olen todella pahoillani, koska pelaan Puolan puolesta aina kun mahdollista ja annan aina parhaani. Pelaaminen Puolalle oli tänäkin vuonna kunnia ja toivoin voivani tehdä niin myös kauden lopussa, Swiatek totesi Eurosportin mukaan.
Swiatek ei sanonut suoraan poisjäännin syytä, mutta antoi ymmärtää sen johtuvan otteluruuhkasta. Samalla hän suuntasi kriittisiä sanoja maajoukkueturnausta järjestävän kansainvälisen tennisliitto ITF:n ja ammattilaiskiertuetta pyörittävän WTA:n suuntaan.
– Olen pettynyt siihen, etteivät tenniksen päättävät elimet päässeet sopuun niin perusasiasta kuin turnauskalenterista. He jättävät meille yhden päivän aikaa matkustaa halki maapallon ja vaihtaa aikavyöhykettä, Swiatek latasi.
Maailman ykköspelaaja muistutti, että lajiliitot tekevät saamattomuudellaan hallaa ennen kaikkea lajin kannattajakunnalle, joka ei pääse näkemään parhaita pelaajia. Tilanne on Swiatekin mukaan ongelmallinen myös pelaajille.
– Tilanne ei ole turvallinen terveydellemme ja voi aiheuttaa loukkaantumisia. Aion puhua WTA:lle ja ITF:lle, jotta jokin muuttuisi, Swiatek totesi.
Lue myös:
Olympialaisissa nähty Intian keihäsmies kärysi dopingista
Lue myös:
Roger Federer avaa lopettamispäätöstään – ”Tiesin olevani heikoilla jäillä”