Manchester United on vahvistanut, että Erik ten Hag on seuran uusi päävalmentaja. Hänen sopimuksensa alkaa tämän kauden päätyttyä ja kestää kesään 2025. Siinä on myös vuoden optio.
Seuran urheilujohtaja John Murtough perusteli ratkaisua Unitedin verkkosivuilla.
– Erik on viimeisen neljän vuoden aikana todistanut olevansa yksi Euroopan kiinnostavimmista ja menestyksekkäimmistä valmentajista. Hänen joukkueensa tunnetaan viihdyttävästä ja hyökkäävästä pelaamisesta sekä nuoriin pelaajiin luottamisesta.
– Kun keskustelimme Erikin kanssa ennen päätöstä, olimme erittäin vaikuttuneita hänen pitkän aikavälin visiostaan Manchester Unitedin nostamiseksi sille tasolle, jolle se haluaa sekä hänen draivistaan ja sitoutumisestaan tuon tavoitteen eteen.
Ten Hag oli luonnollisesti otettu mahdollisuudesta päästä englantilaisen suurseuran peräsimeen.
– On suuri kunnia tulla valituksi Manchester Unitedin päävalmentajaksi. Odotan erittäin innolla tulevaa haastetta. Tunnen tämän mahtavan seuran historian sekä fanien intohimon. Olen erittäin sitoutunut kehittämään joukkueen, joka tuo heille ansaittua menestystä.
Lue myös:Liverpool-tähti Mohamed Salah joutui oikaisemaan näkemyksiään – ”Heitä minä kunnioitan”