
Helsingin IFK otti toisen kiinnityksen välieräpaikkaan kukistamalla Nordiksen trillerissä Lukon 1-0. Iiro Pakarinen iski ratkaisumaalin, kun jatkoerää oli pelattu 5.58 minuuttia.
– Jatkoaika. Siinä oli meillä hyvät paikat, mutta kiekko ei pomppinut meille. IFK:lle ensimmäinen paikka ja maali. Matka jatkuu, Lukon päävalmentaja Marko Virtanen kuittasi katkeranoloisen Helsingin vierailun.
Lukko aloitti ottelun hyvin, vaikka IFK oli jo avauserässä hienokseltaan niskan päällä.
– Tasainen ensimmäinen erä. Vähän roiskittiin ohi. Toisessa erässä jäätiin sitten paineen alle, Virtanen myönsi.
Lukolle tarjoutui paikka ratkaisuun kolmannen erän alussa, kun HIFK:n Ilari Melart oli lentänyt kakkoserän päätteeksi suihkuun lyötyään poikittaisella mailalla Lukon Andrei Hakulista kasvoihin.
– Siinä oli se meidän toinen momentum. Ei valitettavasti saatu (maalia). Harmillisia tapahtumia ja venyi vielä tuo erän alku, Virtanen totesi kommentoimatta Melartin ja Hakulisin välistä tilannetta. Melartin tilanne etenee kurinpitokäsittelyyn (video tämän tekstin alla).
Lukon ja HIFK:n kolmas puolivälieräottelu pelataan keskiviikkona Raumalla.
Lue myös:Iiro Pakarinen iski todella ison voiton HIFK:lle – jatkoerän sankari C Morelle: ”Jämäkkä esitys”
Lue myös:HIFK:n Ilari Melart lensi suihkuun Nordiksella – ”Hakulinen tulee hänen päälleen”