Video: Sportivo TV

Haasin kuljettajatilanne ensi kautta ajatellen on vielä auki. Esteban Oconin jatkosta on erityisesti huhuiltu varikkopiireissä.

Ranskalaiskuljettajan otteet eivät ole vastanneet odotuksia tällä kaudella, ja hän on jäänyt tallikaverinsa Oliver Bearmanin varjoon. Oconin on kerrottu olevan tyytymätön tilanteeseen, ja hänen ympärillään on liikkunut myös huhuja välirikosta tallipäällikkö Ayao Komatsun kanssa.

Väitteitä on sittemmin vähätelty, mutta Komatsun kerrotaan olevan pettynyt Oconin tuloksiin.

F1-toimittaja Julianne Cerasolin mukaan Haasin tilanne on kuitenkin vielä monimutkaisempi.

– Ocon on kallis kuljettaja. Se on yksi ranskalaista vastaan puhuvista asioista, Cerasoli sanoi.

Haasin vuoden 2027 kuljettajapaikoille on yhdistetty muun muassa Ferrarin junioriohjelmaan kuuluva Rafael Camara sekä Leonardo Fornaroli. Bearmanin Ferrari-yhteys puolestaan tekee kuljettajavalinnasta entistä hankalamman.

– Kuljettajan laadulla on tietenkin merkitystä, mutta tiedämme, että Formula 1 on joukkueurheilua. Bearmanin rinnalle tulevan kuljettajan on oltava järkevä valinta myös taloudellisesti, Cerasoli totesi.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)