Video: Sportivo TV

Susijengin aloittaa valmistautumisen ennen syksyn tärkeitä MM-karsintaotteluita. Susijengi kohtaa perjantaina Islannin.

Päävalmentaja Lassi Tuovi on nimennyt miehistönsä perjantain otteluun. Mukana on myös Suomen suurin tähti Lauri Markkanen.

Ottelu pelataan Espoossa, mutta ottelua ei televisioida, joka on herättänyt sosiaalisessa mediassa sekä närkästystä että ihmetystä. YLE ja Ruutu lähettävät Susijengin otteluita, mutta Koripalloliiton viestintä- ja markkinointipäällikkö Heini Santos kertoo Ilta-Sanomissa, että aikatauluhaasteiden vuoksi ottelua ei televisioida.

– Islanti-maaottelun järjestämisestä päätettiin vasta heinäkuun lopussa, joten tapahtuman valmisteluun käytettävissä oleva aika on poikkeuksellisen lyhyt. Tästä syystä päätimme järjestää ottelun tarkoituksella kevyemmällä tuotannolla ja keskittää resurssit ensisijaisesti urheilullisiin tavoitteisiin, Santos sanoo IS:lle.

Susijengin seuraava MM-karsintaottelu Ruotsia vastaan on jo myyty loppuun, mutta Islanti-otteluun on vielä paljon tilaa.

Susijengin riveissä nähdään yksi debytantti, kun 21-vuotias Okku Federico on nimetty joukkueeseen.

Susijengin kokoonpano Islantia-vastaan:

Miro Little

Okku Federico

Sasu Saliin

Olivier Nkamhoua

Henri Kantonen

Perttu Blomgren

Alexander Madsen

Edon Maxhuni

Lauri Markkanen

Mustapha Amzil

Ilari Seppälä

Touko Tainamo

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)