SM-liigan sensaatiojoukkue on nyt kovassa paikassa puolivälierissä. KooKoo murjoi Jukurit sunnuntaina Mikkelissä 5-1 ja laittoi sarjan ensi kertaa katkolle.
Sarjan viidenteen otteluun kiekkohuuma Mikkelissä nousi uudelle tasolle ja ottelua oli seuraamassa 3550 katsojaa. Heille Jukurien päävalmentaja Olli Jokisella oli selvä viesti.
– Mulla ei ole mitään muuta sanottavaa kuin se, että mä haluan pyytää anteeksi meidän kotiyleisöltä, millaisen pelin me tarjosimme heille. Henkisesti ei oltu valmiita pelaamaan. Valmistautuminen oli huonoa. Kaveri oli parempi joka osa-alueella. Valmentajista maalivahtiin kaverit olivat parempia, Jokinen latasi.
Mistä Jukurien ruma kyykkäys sitten johtui? Sitä Jokinen ei osannut sanoa.
– Sen kun tietäisi. Kyllä me eilen puhuttiin, että jos nyt joku luulee, että tää sarja on tässä meille kääntymässä ja sarja on niin sanotusti ohi ja napsitaan tuo kolmas voitto ilmaiseksi. Eilisestä illasta lähtien varoiteltiin, että pitää olla hereillä ja nämä ovat kuitenkin niitä pelejä, missä ruvetaan mittaamaan sitä luonnetta oikeasti. Olen todella hämmästynyt ja yllättynyt siitä, että meillä oli tällainen esitys tänään. Ja pyydän sitä edelleen anteeksi kaikilta ihmisiltä, ketkä tulivat tänne paikalle. Todella häpeällinen ja nolo esitys, Jokinen tykitti.
Sarja jatkuu seuraavan kerran tiistaina Kouvolassa. Silloin KooKoolla on mahdollisuus lähettää sensaatiojoukkue Jukurit kesälomalle.
Teksti: Ville Hirvonen






























