Ilkka Herola ja rannevaivasta toipunut Eero Hirvonen omaavat tänään mitalisaumat yhdistetyn parisprintin MM-kilpailussa Obertsdorfissa.

Päävalmentaja Petter Kukkonen tosin myöntää Ylelle, että Herolan pariksi harkittiin hetken myös toista miestä, eli Perttu Reposta.

– Sitä mietittiin heti edellisen kilpailun jälkeen ja käytiin poikien kanssa keskustelu. Perttu on hypännyt vähän paremmin, joten olisimmeko päässeet sitä kautta kärkiletkoihin suoraan mukaan? Eero ja Ilkka ovat kuitenkin menestyneet parisprintissä hyvin ja heillä on tähän rutiini. Päädyimme siihen, että tämä kaksikko hoitaa homman kotiin, jos joku, Kukkonen kertoo Ylelle.

Parisprintti käynnistyy lauantaina klo 10.55 mäkiosuudella. Hiihto-osuus on vuorossa klo 15.55.

Naiset puolestaan päättävät MM-urakkansa tänään perinteisen 30 kilometrin yhteislähtökisaan.Suomea klo 13.30 käynnistyvässä kisassa edustavat Krista Pärmäkoski, Johanna Matintalo, Laura Mononen ja Vilma Nissinen.

Linkki Ylen juttuun: https://yle.fi/urheilu/3-11824280?origin=rss