Jääkiekon Liiga ja Telia ovat perustaneet jääkiekkoaiheisen e-urheilusarjan, joka saa nimekseen eLiiga.

Marraskuussa alkavassa eLiigassa ovat mukana samat 15 joukkuetta kuin jääkiekkoliigassa. Finaali käydään 13. joulukuuta. Alustana käytetään NHL 21 -videopeliä.

Liigan markkinointipäällikkö Aija Saha uskoo uuteen hankkeeseen.

– Keväällä pelatut ePlayoffsit ylittivät odotuksemme. Saimme valtavasti positiivista palautetta niin yleisöltä, seuroilta kuin koko jääkiekkoyhteisöltäkin. Tämä innosti meitä perustamaan eLiigan, Saha kertoo Liigan verkkosivuilla (www.liiga.fi).

Viime aikoina e-urheilu on ollut vahvassa nousussa, ja suurissa kansainvälisissä turnauksissa jaetaan tuntuvia palkintorahoja. Liiga ei heti tiedottanut, millaisia palkintoja eLiigassa jaetaan.

LUE MYÖS: SE-nainen tylysti pihalle – Petra Mannerilta karu paljastus Ylellä (UrheiluAreena.fi)