Ainakin 39 ihmistä on kuollut Turkin Istanbulissa yökerhoon tehdyssä terrori-iskussa, joista ainakin 15 oli ulkomaalaisia. Vuosi 2016 oli Turkin turvallisuuden osalta synkkä. Maassa tehtiin useita terrori-iskuja.

Suomen ulkoministeriö tiedottaa, että Turkissa kannattaa noudattaa varovaisuutta ja välttää väkijoukkoja. Uudet terrori-iskut ovat mahdollisia.

Suomen jalkapallomaajoukkueen pitäisi pelata Turkkia vastaan MM-karsintaottelu Antalyassa 24. maaliskuuta. Ottelun turvallisuudesta tultanee käymään keskustelua, jos Turkin turvallisuustilanteeseen ei tule parannusta.

Syyskuussa Turkissa Istanbulissa olisi tarkoitus järjestää miesten koripallon EM-turnauksen yksi alkulohko sekä kaikki pudotuspelit. Suomen maajoukkue Susijengi pelaa alkulohkonsa Helsingissä, mutta matkaisi Istanbuliin, jos pääsisi lohkossaan neljän parhaan joukkoon.

Euroopan koripalloliitto FIBA Europe ei ole toistaiseksi keskustellut, pitäisikö EM-korispelit siirtää Turkista muualle.

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)