Sportivo TV

Toyotan Sami Pajari voitti sunnuntaina päättyneen Paraguayn MM-rallin. Voitto oli suomalaiselle jo kolmas putkeen.

Samalla Pajari teki historiaa: yksikään toinen kuljettaja ei ole napannut uransa kolmea ensimmäistä voittoaan peräjälkeen.

Voitto oli merkityksellinen myös Pajarin maailmanmestaruushaaveiden kannalta.

Pajarilla on nyt kasassa 196 pistettä, kun MM-sarjaa edelleen johtavalla tallikaveri Elfyn Evansilla on nyt 216 pistettä. Pajari pystyi kaventamaan eroa kymmenellä pisteellä ja nyt eroa on enää vain 20 pistettä.

Se on edelleen paljon, mutta ei missään nimessä mahdoton kurottavaksi umpeen.

Pajarin voittoputki alkoi heinäkuussa Viron MM-rallista. Sen jälkeen hän juhli voittoa myös Suomen MM-rallissa. Paraguayssa hattutemppu tuli sitten täyteen.

Rallin MM-sarja jatkuu seuraavaksi syyskuussa Chilessä. Kautta on jäljellä kaksi tai kolme kilpailua riippuen Saudi-Arabian päätöskilpailun kohtalosta. Todennäköisesti saudeissa ei ajeta, mutta on jopa todennäköistä, että sen tilalle etsitään vielä korvaava kilpailu.

Rallin MM-sarjan kuljettajien pistetilanteet:

SijaKuljettajaTalliPisteet
1Elfyn EvansToyota216
2Sami PajariToyota196
3Oliver SolbergToyota175
4Takamoto KatsutaToyota160
5Adrien FourmauxHyundai149
6Sébastien OgierToyota148
7Thierry NeuvilleHyundai129
8Hayden PaddonHyundai38
9Joshua McErleanFord29
10Esapekka LappiHyundai25

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)