Sportivo TV

Paraguayn MM-rallissa sattui todella raju ulosajo rallin 21. erikoiskokeella.

Toyotan Takamoto Katsuta meni rajusti pihalle ja hänen autonsa päätyi tien tukkeeksi.

Ensimmäisenä paikalle saapui Thierry Neuville, joka tuli tarkistamaan autokunnan tilanteen. Pian tämän jälkeen erikoiskoe keskeytettiin punaisilla lipuilla.

Nyt on saatu uutta tietoa. Erikoiskoe on kokonaan peruttu eli 21. EK-pätkää ei ajeta ollenkaan. Seuraavana autona tielle olisi lähtenyt Toyotan Sébastien Ogier.

Ralli jatkuu nyt seuraavaksi 22. erikoiskokeella, mikä on samalla rallin päättävä Power Stage.

Sinne lähdetään Toyotan Sami Pajarin johtaessa edelleen kilpailua. Hyundain Hayden Paddon on turvallisen matkan päässä toisena ja Hyundain Adrien Fourmaux kolmantena.

MM-sarjaa johtava Toyotan Elfyn Evans on ennen viimeistä pätkää neljäntenä. Jos walesilainen pysyy tuolla sijalla, sataisi se tilanne Pajarin laariin MM-taistelussa.

Tärkein tieto tässä vaiheessa on kuitenkin se, että sekä Takamoto Katsuta että hänen kartanlukijansa Aaron Johnston ovat molemmat kunnossa.

Paraguayn MM-rallin tilanne ennen viimeistä erikoiskoetta:

SijaKuljettajaAutoAika / Ero
1Sami PajariToyota GR Yaris Rally13.07.33,4
2Hayden PaddonHyundai i20 N Rally1+26,1
3Adrien FourmauxHyundai i20 N Rally1+49,4
4Elfyn EvansToyota GR Yaris Rally1+53,2
5Oliver SolbergToyota GR Yaris Rally1+3.09,9
6Josh McErleanFord Puma Rally1+4.16,4

LUE MYÖS: Suuri suru varjostaa Daniel Ståhlin Ruotsi-ottelua (UrheiluAreena.fi)